Eseménynaptár

2009. október 12., hétfő

Cserhátalja Folklórfesztivál Palotáson




Az "Athéné Műhelye" utazó kiállítás, irodalmi műsor és gyermekművészeti játszóház a Komplex Kistérségi Napok rendezvénysorozat keretében valósult meg.




Palotáson pördült a szoknya, dobbant a láb



Nagy nyüzsgéssel fogadott október 11-én reggel bennünket Palotáson a Mihályfi Ernő Művelődési Ház. Jöttek-mentek az emberek, rendezkedtek, pakoltak. Izgatott készülődés, folytott beszélgetések , sürgés-forgás mindenütt. A Biomed III. Tókerülő futóversenyét és a Cserhátalja Folklórfesztivált majdnem elmosta az eső. De a palotásiakat nem abból a fából faragták! De nem ám! Ha esik, hát esik, had essen, a programok jórésze a Művelődési Házban is elfér. Így is lett! A gondolatokat tett követte, és a remek szervezés nyomán mondhatni zökkenőmentesen zajlott az egész napos program. Mire az első futók elindultak, már ki-kikukucskált a bátortalan Napocska is a felhők mögül, meglesve a Futapest Klub által lebonyolított futóversenyt. Száznál is több induló három versenyszámban ( ovis futás, 4 km, és 13 km) bizonyította Peterdi Pál sportoló, sportújságíró, humorista klasszikussá vált mondatát, miszerint: „ A láb mindig kéznél van!”
Ezalatt a nyüzsgő-zsongó Művelődési Házban egymást érték az emberek a különböző asztaloknál. Volt, aki a változatos almafajtákkal ismerkedett, mások Varga Tamás egzotikus kaktuszgyűjteményét csodálták meg. A gyerekek csuhéztak, mézeskalácsoztak, a kisebbek az Athéné Alkotó Kör művészeti játszóházában alkottak. Az ajtóban borlovagok fogadták az idelátogató kedves vendégeket. Volt ott szőlő, bor, és mézbemutató, biotermékek ismertetője, pékáruk kóstolója és hagyományos ételek készítése. Szorgos asszonyok hámozták, reszelték a krumplit, keverték a tésztát, és mennyei illatokat terjesztve sütötték a lapcsánkát, tócsnit. Pirosra, ropogósra sütve fokhagymával, tejföllel vagy anélkül igencsak megkordítja az ember gyomrát, megindul a nyálelválasztása. Jómagam háromszor is sorba álltam ebéd helyett ezért az egyszerű finomságért.
A délutáni programok sorát az Athéné Alkotó Kör kiállítása és irodalmi délutánja nyitotta meg. Bottyán Katalin kiállítás-megnyitója bemutatta az „athénés” képzőművészeket és alkotásaikat. Nógrády Andor népi ihletésű alkotásai, Csapó Lajos lovas képei és Oláh Ferenc csendéletei illeszkedtek az alkalomhoz. Bottyán Katalin mély, ősi tudást hordozó alkotásai mellett Kiss Károly „tüzes” festményei, Simon Imre bölcs higgadtságot sugárzó képei, Varga Csaba absztrakt világértelmezése és Takács Ferenc sajátos látásmódja tette teljessé a kört Zsiga Lajos már nem először látott képeivel.
Az irodalmi délután Csapó Lajos , Kontra Marika Szvita és Pászti Szabó Zoltán verseiből állt össze. Különböző témákat érintve egymásnak adták a szót az alkotók a szülőföld szeretetéről, a költészetről, a magyar nyelvről, a szerelemről és még sokminden másról szóló verseikkel. Az irodalmi délutánt követően nyelvi, irodalmi játékokban próbálhatták ki magukat a hozzá kedvet érző látogatók. Irodalmi totó, keresztrejtvény, irodalmi alakok hirdetései, nyelvgyötrők és egyéb irodalmi-nyelvi játékokkal múlattuk az időt.
A színházteremben Becsó Zsolt, a Nógrád Megyei Közgyűlés elnöke és Szabó Mihály Palotás polgármestere mondott köszöntőt, majd elkezdődött a hagyományőrző csoportok folklórműsora. Fonott hajú , pörgő szoknyás kicsi lányok és mellényes, nagykalapos kislegények ropták a színpadon nagy lelkesedéssel. Pördült a szoknya, dobbant a láb. Balog Edina és zenekara kísérte a fellépő csoportokat. Nyugdíjas klubok nótakörei, népdalkörök dalcsokrai váltották a táncosokat szusszanásnyi pihenőt adva az átöltözéshez. Buják, Csécse, Egyházasdengeleg, Erdőkürt, Héhalom, Palotás, Pásztó, Szarvasgede és Szurdokpüspöki hagyományőrző csoportjai szórakoztattak bennünket. Előbb a kisebbek, majd a nagyobbak, végül a felnőttek mutatták be tudásuk legjavát.
Sötét este volt már, mire a Cserhátalja Folklórfesztivál véget ért. Az Oktatási Minisztérium támogatásával a Közkincs program keretében megvalósult rendezvény hosszú ideig élmény marad a szervezők, a fellépők, a résztvevők és a látogatók számára is. Művészetek találkozása volt ez a nap, gasztronómia, borászat, kertészet, és sport adott azon a napon randevút egymásnak.
Hazafelé az autóban élményekkel telve még sokáig fülemben csengett a nótás kedvű asszonyok ízes-palócos éneke.

Kontra Marika Szvita

Palotás




Cserhátalja Folklórfesztivál



Athéné irodalmi délután felolvasások:


Zsiga Lajos: A festő szárnyain, G. Szabó Róza: Athéné, Csapó Lajos: Szülőfalum, Pászti Szabó Zoltán: Édes anyanyelv, Kontra Marika Szvita: A magyar nyelvről, Csapó Lajos: Ha teheted, Pászti Szabó Zoltán: Olvad a hó, Kontra Marika Szvita: Kétség és remény közt, Pászti Szabó Zoltán: Maradok a hóban, Kontra Marika Szvita: Tollam alá, Pászti Szabó Zoltán: Petőfi nevében, Kontra Marika Szvita: Radnóti, Pászti Szabó Zoltán: Kedveshez, Kontra Marika Szvita: A folyón túl, Pászti Szabó Zoltán: Iskolámnak, Kontra Marika Szvita: Margit néni sütni tanít (novella), Pászti Szabó Zoltán: Dalban mondom el, Pászti Szabó Zoltán: Álmomban nálad jártam, Kontra Marika Szvita: A szeretet a legfontosabb, Pászti Szabó Zoltán: Gyönyörű lányok, Pászti Szabó Zoltán: Édesanya, Pászti Szabó Zoltán: Önmagad légy.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése